.
.
.
.

 

 

Hydnocystis bombycina (Vittad.) 1831, Healy & M.E.Sm 2016

Basionym: Genea bombycina Vittad. 1831, Syn. Stephensia bombycina (Vittad.) Tul. & C. Tul. 1851
Poz. Syst. Pyronemataceae, Pezizales, Pezizomycetidae, Pezizomycetes, Ascomycota, Fung

Hydnocystis bombycina

Hydnocystis bombycina
Grupa owocników
Hydnocystis bombycina
Przekrój owocnika
Hydnocystis bombycina
Owocniki in situ

 

CECHY MAKROSKOPOWE

Hydnocystis bombycina

Hydnocystis bombycinaGrupa owocników

 

Owocniki owalne, kuliste, rzadziej guzowate o wielkości 1-3 cm. Żółtawe na wczesnych etapach rozwoju, potem czerwonawe do czerwono-brązowych. Pokryte gęstą warstewką jedwabistych, hialinowych strzępek. (owocniki mogą sprawiać wrażenie zapleśniałych) Powierzchniowe strzępki – włoski są bardzo nietrwałe i ścierają się już w trakcie wydobywania owocnika z gleby. Gleba owocnika najpierw biała, potem żółto-kremowa, finalnie intensywnie żółta, poprzecinana licznymi żyłkami w kolorze żółto-brązowym. Żyłki czasem o chaotycznym przebiegu, jednak najczęściej koncentrycznie biegnące od krawędzi owocnika do jego – bardzo często – płonnej, centralnej części. Zapach owocników stęchły, silnie drażniący i nieprzyjemny. Smak nieokreślony.

Hydnocystis bombycina Hydnocystis bombycina Hydnocystis bombycina
Grupy owocników

CECHY MIKROSKOPOWE

Hydnocystis bombycina

Hydnocystis bombycina

Hydnocystis bombycinaZarodniki w workach

 

Perydium dwuwarstwowe. Zewnętrzną warstwę suprapelis tworzą gęsto zbite włoski. Włoski o grubości 3-6 μm, wyraźnie inkrustowane, septowane, zawsze zabarwione na kolor żółto-kremowy, żółty, lub żółto-brązowy. Warstwa subpelis o grubości 200-260 μm, zbudowana z grubościennych, nieco wydłużonych komórek. Worki zawsze 8-zarodnikowe z zarodnikami ułożonymi w rzędzie, 150-220 x 21-33 μm. Cylindryczne, z wyraźnie zwężającym się trzonkiem. Parafizy długie, nitkowate 190-250 x 5-9 μm. Septowane, hialinowe, o nieregularnie i chaotycznie wygiętych kształtach. Zarodniki kuliste o średniej wielkości (17)20-25(35), początkowo hialinowe, potem niekiedy lekko zabarwione na kremowo-żółty kolor. Gładkie na powierzchni, o lekko pogrubionych ściankach, wypełnione czasem nieregularną treścią.

Hydnocystis bombycina
Hydnocystis bombycina
Hydnocystis bombycina
Perydium Hydnocystis bombycina
Hydnocystis bombycina Hydnocystis bombycina Hydnocystis bombycina
Hymenium
Włoski perydialne
Włoski zewnętrznej otoczki

 

SIEDLISKO

Hydnocystis bombycina

 

Hydnocystis bombycina wyrasta w lasach liściastych lub iglastych. Najczęstszym partnerem mikoryzowym jest Tilia, Ulmus, Alnus oraz Quercus, a wśród drzew iglastych Picea i Pseudotsuga. Gatunek ten zdecydowanie preferuje zacienione i wilgotne miejsca, często w obecności roślin zielnych jak Petasites czy Urtica. Owocniki wyrastają stosunkowo płytko, w zdecydowanej większości przypadków semihypogeicznie. Wyrastają najczęściej w grupach kilku owocników. Dojrzałe owocniki można znaleźć od czerwca do listopada.

WYSTĘPOWANIE

Hydnocystis bombycina

 

Hydnocystis bombycina gatunek odkryty w Polsce w 2009 roku. W kolejnych latach, a szczególnie w okresie 2021-22 odkrywano kolejne stanowiska, pozwalające uznać ten gatunek za umiarkowanie częsty. W Europie znajdowany stosunkowo często. Podawany z większości krajów europejskich. We Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii czy na Węgrzech uznawany wręcz za pospolity.

Wyżyna  Śląska – DF22, Rogoźnik k. Piekar Śląskich, Czerwiec 2009
Pogórze Śląskie– DF 82, Zabrzeg k. Pszczyny, Sierpień 2011
Kotlina Oświęcimska – DF 72, Łąka k. Pszczyny, Wrzesień 2021
Nizina Śląska – CE 77, Szumirad k. Ozimka, Czerwiec 2022
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – DF 46, Bukowno k. Jaworzna, Lipiec 2022
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – DF66, Bolęcin k. Chrzanowa, Wrzesień 2022

 

UWAGI

Hydnocystis bombycinaGrupa owocników

 

Hydnocystis bombycina to gatunek łatwy do oznaczenia nawet tylko po cechach makroskopowych. Prawdopodobnie jest znacznie częstszy niż wskazywałaby na to liczba stanowisk. Zajmuje jednak siedliska zwyczajowo bardzo rzadko eksplorowane w poszukiwaniu grzybów podziemnych – wilgotne, mocno zarośnięte, zacienione, często na brzegach niewielkich zbiorników wodnych, czy rzek.

Hydnocystis bombycina
Hydnocystis bombycina
Inkrustowane włoski perydialne
Hialinowe włoski zewnętrznej otoczki